رئیس جمهور و هیئت همراه در بازدید از سایت معدن شرکت زغال سنگ پروده طبس، ضرورت توسعه معادن و تأمین زیرساخت را مطرح کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت زغال سنگ پروده طبس، دکتر سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به استان خراسان جنوبی به عنوان مقصد سومین سفر استانی هیئت دولت، از سایت معدن شرکت زغال سنگ پروده طبس به عنوان اولین و تنها معدن تمام مکانیزه استخراج زیرزمینی کشور و بزرگترین قطب تولید زغال سنگ ایران، بازدید کرد.

رئیس جمهور در این بازدید، بخش هایی از فعالیت معدنی را مشاهده کرد و از نزدیک با نیروهای معدن به گفتگو پرداخت. در این کفتگو، مشکلات دستمزد و رفاهی نیروهای پیمانکاری نیز مطرح شد. فاطمی امین به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این دغدغه ها عنوان داشت که برای رفع این مشکلات، قیمت زغال سنگ باید مورد بازبینی و افزایش قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت زغال سنگ پروده طبس با ارائه گزارشی از وضعیت ذخایر زغال سنگ کشور منابع پهنه زغالی طبس، به اهمیت و کارکردهای توسعه معدنکاری اشاره کرد و افزود ظرفیت های فعلی کک سازی کشور به حدی است که تولید داخلی جوابگوی تقاضای فعلی نیست و توسعه معدنکاری به افزایش تولید کمک خواهد کرد. کریتی ثانی تأکید کرد که توسعه معادن به خصوص به روش مکانیزه، نیازمند حمایت دولت در تأمین زیرساخت های مورد نیاز است.

رئیس دولت سیزدهم نیز با اعلام اینکه ظرفیت های معدنی قابل ملاحظه ای به خصوص در بحث زغال سنگ در استان خراسان جنوبی و طبس قرار دارد، ضرورت تأمین زیرساخت و توسعه معادن را مطرح کرد و افزود که از این طریق، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار و رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی، از واردات زغال سنگ نیز جلوگیری خواهد شد.

سید ابراهیم رئیسی با این حال عنوان کرد که در کنار توسعه معدنکاری، موضوع حقوق کارگران نیز باید مدنظر قرار گرفته و مشکلات معیشتی و رفاهی آنان مرتفع شود و نظام پیمانکاری معادن مورد بازبینی قرار گیرد.