کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛ انتخاب «شفافیت» و حمایت از سهامدار با ورود زغال سنگ پروده طبس به فرابورس

هومن عميدي کارشناس بازار سرمایه، به مزاياي ورود شرکت زغال سنگ پروده طبس به بازار سرمايه اشاره كرد و افزود: ورود شرکت ها به بورس یا فرابورس، اقدامي ارزنده و مثبت برای سهامداران شرکت ها به شمار می رود.

وي ادامه داد: ورود شركت ها به بازار سرمايه مشمول شفافیت کامل صورت های مالی خواهد شد، همچنين در كنار آن نرخ خرید و فروش و قیمت تمام شده آنها، رقابت پذیری فروش محصولات و خرید مواد اولیه کاملا شفاف و روشن مي شود.

عميدي با بيان اينكه بورس در ايران همانند ديگر کشورهای دنيا ویترینی از اقتصاد آن کشور است، گفت: حضور شرکت ها در بازار بورس و فرابورس می تواند به نفع اقتصاد كشور باشد، زيرا مشتریان خرید محصولات این شرکت ها از هر جای دنیا می توانند با مراجعه به صورت های مالی شركت مذكور در سامانه کدال با بررسی وضعیت آنها و اثرات آن بر روند قیمت سهام این شرکت ها به نتایج تحلیلی خود برسند و حتی به عنوان سهامدار با نفوذ مدیریتی وارد بحث خرید این نوع معادن و شرکت ها شوند.

وي افزود: در كل هر چقدر در كشور شاهد شكل گيري قیمت گذاری از طريق بازار سرمایه باشيم و فرایند قیمت گذاری در اتاق های بسته و معاملات مشکوک رخ ندهد می توان اميدوار به بهبود روند اقتصاد کشور بود.

عميدي ورود شرکت های زیرمجموعه شستا به بورس را جزئي از برنامه های کلان دولت اعلام كرد و گفت: این اتفاق اكنون به وقوع پیوسته و برای نخستين بار است که شاهد ارائه اظهارنظرهای مثبت و معقولي در مورد گزارش ها و صورت های مالی شرکت شستا از سوي حسابرس کل هستيم، این موضوع تاكنون در کل سابقه شستا رخ نداده و به تبع آن شركت هاي زیر مجموعه شستا نیز مشمول شفافيت اطلاعاتي شده اند.

وي با اشاره به اينكه با ورود شرکت زغال سنگ طبس به فرابورس، امکان تامین مالی برای این شرکت ها از طریق فروش بخشی از سهام شرکت یا افزایش سرمایه های مدنظر فراهم خواهد شد، گفت: با ورود شرکت ها به بازار سرمایه، ارزش بازار آن شرکت واقعی می شود که این موضوع ملاکي مناسب برای حد میزان اعتبار اعطایی از طريق طريق بانك و كمك كننده در دریافت راحت تر تسهیلات از بانک ها  خواهد بود.

وي افزود: اعتبارسنجی شرکتی که وارد بازار سرمایه شده است متفاوت با شرکتی است که هنوز در بازار سرمایه حضور ندارد، شركت هاي حاضر در بورس از دسترسی آسان به منابع مالی و تسهیلات مناسب بانک ها برخوردار خواهند بود.

وي با تاكيد بر اينكه مهمترین ویژگی که باید برای این نوع شرکت ها رعایت شود، شكل گيري شفافیت کامل در عرصه خرید مواد اولیه و فروش است، افزود: کمیته های تخصصی لازم برای این امر در شرکت ها بايد به صورت شفاف فعالیت کنند و این کمیسیون های تخصصی در هر زمان آماده ارائه گزارشات به سهامداران باشند، به طوری که شائبه هایی برای سهامداران از جهت تبانی در قیمت ها یا نرخ گذاری ها و لحاظ نشدن منافع سهامداران خرد رخ ندهد.

وي افزود: بطور کلی همه زیرمجموعه های شستا اگر وارد بورس و فرابورس شوند ارزشگذاری خالص ارزش دارایی هاي شستا (NAV) دقیق تر و کارشناسی تر خواهد شد و NAV واقعی آنها مورد محاسبه قرار مي گيرد که این موضوع خود پتانسیل فعاليت شستا را نیز افزایش می دهد.

وي با تاكيد بر اينكه بحث ورود زیرمجموعه های شستا به بورس و فرابورس اتفاق مثبتی برای شستا و سهامداران آن تلقی می شود، اظهار داشت: قیمت ها بايد به طور واقعی در بحث فروش محصول و خرید مواد اولیه در کميسیون ها لحاظ شود، در مورد سهام هم بايد  NAV شركت ها واقعی شود، اين اقدام ها در كنار يكديگر به عنوان اتفاقي مثبتی برای شركت ها و همه سهامداران تلقی خواهد شد.